Kolacja i warsztaty degustacyjne 2023

W tym roku, podczas XVII Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle, mamy dla Was jeszcze więcej winnych spotkań. Oprócz sobotnich i niedzielnych warsztatów, zapraszamy Was w piątek na wyjątkową kolację degustacyjną. Każde spotkanie będzie inne, ale tak samo wyjątkowe oraz prowadzone przez specjalistów z branży winiarskiej. Wszystkie spotkania odbędą się w jasielskim Salonie Win, ul. Wyspiańskiego 16. Bilety w cenie 95 zł - warsztaty i 250 zł - kolacja, zakupić można na stronie głównej.

25 sierpnia 2023 r., godz. 19:00

Podkarpacie na dobry wieczór - kolacja degustacyjna, prowadzenie: Maciej Nowicki, Ferment i Winicjatywa

źródło zdjęcia: www.winicjatywa.pl

Choć na zbliżających się Międzynarodowych Dniach Wina spotkać będzie można winiarzy z całego kraju, będąc w Jaśle warto przyjrzeć się tym najbardziej lokalnym, stanowiących o sile Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy i Szlaku Winnego.

Dlatego w ramach klasycznego biforka zapraszamy na wyjątkową degustację siedmiu win i towarzyszących im, przygotowanych specjalnie przez Salon Win w Jaśle, degustacyjnych przekąsek. Całość poprowadzi Maciej Nowicki, krytyk winiarski, dziennikarz pisma o winie Ferment i portalu Winicjatywa.

 

26 sierpnia 2023 r., godz. 11:00

Polska vs. reszta świata - prowadzenie: Tomasz Kolecki, prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich

Bardzo lubiany przez wszystkich, budzący wiele emocji pojedynek win polskich i zagranicznych. Arbitrem w tym meczu będzie zgromadzona publiczność a moderatorem jak zwykle: Tomasz Kolecki. Osobiście wybierze on najlepsze polskie etykiety, które uczestnicy warsztatów będą porównywać ze zbliżonymi do nich stylistycznie odpowiednikami, pochodzącymi z tradycyjnych regionów winiarskich. Degustacja oczywiście będzie odbywać się „w ciemno”. 

Poprzednie edycje "Polska vs. reszta świata" pokazały, że po obu stronach mogą pojawiać się całkiem nieźli zawodnicy, a wynik pojedynku może bardzo zaskoczyć. Kto wygra w tym roku? Koniecznie przyjdźcie sprawdzić.

 

26 sierpnia 2023 r., godz. 13:00

Polska niekonwencjonalna - prowadzenie: Jan Knąber, Stowarzyszenie Sommelierów Polskich

Podczas warsztatów omówimy różnice pomiędzy winami konwencjonalnymi, a tak zwaną „nową falą”. Co czyni wino klasycznym, a co nieszablonowym? Jakie elementy uprawy i produkcji wpływają na rzeczywiste różnice w smaku? Co do tego maja certyfikacje winiarskie w kontekście ekologicznym? Czego oczekuje nowe pokolenie miłośników wina? Jak na tym tle wypada Polska względem innych krajów?

Na te i wiele innych pytań Janek postara się odpowiedzieć podczas warsztatów, w oparciu o degustacje pięciu medalowych win. Wierzymy, że ten niezwykle aktualny temat zachęci uczestników do dyskusji i wymiany spostrzeżeń.

 

26 sierpnia 2023 r., godz. 17:00

Śladami książki “Polskie wino. Ludzie, miejsca, historie” - prowadzenie: Katarzyna Korzeń, EnoPortal

.

Znacie książkę „Polskie wino. Ludzie. Miejsca. Historie.”? Jeśli nie znacie, to macie najlepszą możliwą – degustacyjną, sposobność żeby ją poznać. Możecie spotkać autorkę i dosłownie zasmakować różnych historii w kieliszku. 

Jeśli znacie, to nie trzeba Was przekonywać, że szykuje się bardzo przyjemne spotkanie – trochę edukacyjne, trochę rozrywkowe i na pewno bardzo interesujące.

Katarzyna Korzeń, autorka książki, polskim winem zajmuje się od lat. W każdym rozdziale książki zawarła moc smaków, aromatów i emocji. Dokładnie tego możecie spodziewać się na warsztatach.

Spróbujecie specjalnie przygotowanego zestawu win, z opisanych w książce miejsc, które wyszły spod ręki bohaterów poszczególnych rozdziałów. Będzie wiele winnych i nie tylko winnych historii. Również te, które nie zmieściły się w książce.

 

27 sierpnia 2023 r., godz. 11:00

Różowe abecadło, czyli rosé po polsku - prowadzenie: Justyna Korn-Suchocka, Czas Wina

Różowe abecadło czyli rosé po polsku.

Podczas degustacji spróbujemy rozstrzygnać: 

- skąd biorą się wina różowe?

- gdzie ich szukać w świecie i w Polsce?

- czy wina różowe nadają się do jedzenia?

- dlaczego należy sięgać po róż bez wstydu?

 

27 sierpnia 2023 r., godz. 13:00

Ser i wino - idealne małżeństwo, prowadzenie - Promotor Kulinarny Bartosz Wilczyński

W programie naszej degustacji:

  • Czym się sery farmerskie różnią od serów przemysłowych?

  • Czy robimy w Polsce dobre sery?

  • Czym pachnie ser i dlaczego kochamy to co pachnie inaczej?

  • Jak połączyć wino i ser? 

  • Musujące, białe czy czerwone wino i sery z pleśnią czy może serowe bomby aromatyczne? Stwórz swój idealny zestaw! 

Spróbujemy polskich win i połączymy je ze świetnymi, lokalnymi serami farmerskimi – będą świeże sery pięknie pachnące łąką i świeżym mlekiem i te długodojrzewające - mocne i intensywnie aromatyczne. A do niespodzianki – serowe osobliwości przygotowane przez Bartosza Wilczyńskiego. Odważne, odjechane, oczarowujące, straszne i łagodne.

Będziemy razem próbować, degustować, dyskutować i komponować swoje ulubione pary WINO-SER.  W degustacji 6 win + 6 serów i niespodzianki.

Previous
Previous

Konkurs fotograficzny “W krainie winorośli”

Next
Next

Dzień Otwartych Winnic 2023