Winnica Jana

Jan Kruczak
ul. Bławatna 6
38-200 Jasło
winnica – Zarzecze k. Jasła

Telefon
+ 48 601 633 114

Mail
kontakt@winnicajana.pl

 
 

Winnica Jana położona jest w miejscowości Zarzecze, ok. 6 km od Jasła, w kierunku Nowego Żmigrodu. Od głównej drogi dzieli ją 300 m. Wjeżdżając na spore wzniesienie wijącą się między domami wiejską drogą aż trudno sobie wyobrazić, jaki piękny widok roztoczy się przed nami, kiedy już dotrzemy na miejsce. Właściciel uprawia winorośl także w kilku innych lokalizacjach, ale to tutaj znajduje się największa i najważniejsza część jego winiarskiego gospodarstwa.

Jan Kruczak, absolwent AGH i AE w Krakowie, wieloletni pracownik i prezes jasielskich Poszukiwań Nafty i Gazu, od kilku lat marzył o relaksującym, ciekawym i przynoszącym wiele satysfakcji zajęciu na emeryturze. Postawił na winiarstwo. Dziś z rozmachem i nieskrywaną przyjemnością realizuje swoje marzenia i plany, ale tę winiarską przygodę rozpoczął już 10 lat temu. Początkowo były to enoturystyczne wizyty zagraniczne (m.in. Węgry, Słowacja, Austria, Włochy, Francja), chętnie odwiedzał także rodzime winnice, głównie jasielskie: „Golesz” i „Jasiel”. Na decyzję o założeniu własnej winnicy niewątpliwie znaczący wpływ miało zauważalne, stale rosnące zainteresowanie ludzi kulturą wina oraz odrodzenie się polskiego winiarstwa, którego stolicą stało się Jasło. Teoretyczne podstawy uprawy winorośli i produkcji wina założyciel zdobył m.in. biorąc udział w dofinasowanym przez samorząd województwa projekcie szkoleniowym „Podkarpackie Winnice” w latach 2004 – 2006.

 Pierwsze małe, kilkuarowe winnice rodzinne powstały w 2006 roku w pobliżu Jasła (w miejscowościach Sobniów i Dębowiec). Tu pan Jan wraz z żoną Anną zdobywali pierwsze winiarskie doświadczenia. Empirycznie przekonali się, jak istotny wpływ na winnicę mają różne czynniki: zimowe mrozy, majowe przymrozki, choroby winorośli, rodzaj gleby, wysokość i ukształtowanie terenu, dobór winorośli i inne. Właściciel konsekwentnie i systematycznie krok po kroku poszerzał swoją wiedzę teoretyczną, biorąc udział w kolejnych szkoleniach: w szkole winiarskiej w Silberbergu w Austrii, na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie „Techniki Analityczne w Winiarstwie”, licznych kursach degustacyjnych i wielu innych.

Przełomowym i niezwykle ważnym momentem w historii Winnicy Jana było znalezienie w 2009 r. działki w Zarzeczu koło Jasła, która ze względu na swoje położenie i ukształtowanie idealnie nadawała się pod uprawę winorośli. W tym pięknym i niezwykle klimatycznym miejscu właściciel założył największą ze swoich winnic. Obecnie wszystkie nasadzenia zajmują łącznie ponad 0,5 ha. Ta wielkość – jak twierdzi - zapewnia prowadzenie winnicy w sposób optymalny i tradycyjny, przy eliminowaniu wszelkiej mechanizacji. Prace ręczne i ekologiczny sposób uprawy i winifikacji to dewiza prowadzenia winnicy ekologicznej, która przyświeca Winnicy Jana. Z odmian czerwonych uprawia się tu: Rondo, Cabernet Dorsa, Leon Millot. Z białych: Seyval Blanc, Solaris, Muscaris, Siegerrebe, Bianca, Hibernal, Johanniter. Jest też kilka odmian deserowych.

​Obecnie ze względu na młody wiek winnicy, wino wytwarzane jest na użytek własny, ale pierwsi enoturyści już odwiedzają tę przepiękną winnicę. Mogą liczyć na zwiedzanie winnicy, degustację oraz chwilę relaksu w chłodzie klimatycznie urządzonej piwniczki lub w obszernej altanie grillowej, czy też na tarasie letniego domku. Dalsze plany rozwoju winnicy uwzględniają udostępnienie także miejsc noclegowych. Pan Jan chętnie dzieli się ze swoimi gośćmi zdobytą wiedzą - na temat uprawy winorośli, odmian, podstaw winifikacji i degustacji, a także różnymi ciekawostkami. I już zapowiada, że w przyszłości rozpocznie procedurę uzyskania odpowiednich certyfikatów i zezwoleń, tak by mógł sprzedawać swoje wina.