Jasielski Szlak Winny powstał przy współpracy Wydziału Kultury Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle i Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum pro cultura” oraz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.

Jedną z głównych idei utworzenia ścieżki winnej jest promocja jasielskiego produktu lokalnego – jasielskiego wina, a także innych specjałów regionalnej kuchni. Turysta przemierzający szlak, odwiedza winnice zlokalizowane na Jasielskim Szlaku Winnym z mapą winiarską w ręku, degustuje jasielskie wina oraz korzysta z lokalnej bazy agroturystycznej oferowanej przez winiarzy, a także z dostępnej w najbliższej okolicy bazy noclegowej na terenie miasta Jasła.

Winnice zlokalizowane na szlaku przyciągają turystów swoją ofertą enoturystyczną, jakością produkowanego wina oraz życzliwością gospodarzy. Tradycyjnie w ostatni wakacyjny weekend w Jaśle odbywa się największa w Polsce impreza winiarska – Międzynarodowe Dni Wina. Święto Wina to nie tylko okazja do spróbowania i porównania wielu różnorodnych win – polskich i zagranicznych, lecz także prezentacja kultury i sztuki ziemi jasielskiej.

Jasielski Szlak Winny obejmuje już 16 winnic, rozmieszczonych w najbliższej okolicy Jasła, są to winnice: Golesz, Jasiel, Zacisze, Dwie Granice, Vanellus, Ewy, Milena, Jana, Kolacz, Jasło, Źródło, Wiarus, Sztukówka, Vetus, Podkarpacka Manufaktura Win oraz Winnica Spotkaniówka.

Przemierzając Jasielski Szlak Winny w poznaniu winiarskich tradycji, warto zobaczyć ciekawe miejsca i obiekty, które świadczą o bogatej przeszłości Jasła, a także niezwykłe, dziewicze zakątki otaczającej je przyrody.

Zapraszamy po pobrania bogatego we wskazówki, kompendium wiedzy Enoprzewodnika o Jaśle i okolicach.